Na co zwrócić uwagę, wybierając glukometr dla diabetyka?

Na co zwrócić uwagę, wybierając glukometr dla diabetyka?

Obecnie każdy może sprawdzić poziom glukozy we krwi we własnym zakresie, w dowolnym momencie. Służą do tego glukometry i paski testowe, które w przypadku schorzeń takich jak cukrzyca są stałym elementem wyposażenia domowej apteczki. Urządzenie przyda się jednak każdemu, aby profilaktycznie kontrolować to, czy w krwiobiegu znajduje się prawidłowe stężenie cukru. Tym bardziej, że coraz więcej osób ma problemy z insulinoopornością i cukrzycą typu 2, która może rozwinąć się w każdym wieku. Na rynku dostępnych jest wiele modeli glukometrów, dlatego należy zastanowić się nad tym, jak wybrać dla siebie ten odpowiedni.

Co należy mieć na uwadze, wybierając glukometr?

Glukometr służy do pomiaru stężenia glukozy we krwi, można kupić go niemalże wszędzie – nie tylko w aptekach, ale też w sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Posiadanie tego urządzenia to konieczność w przypadku osób zmagających się z cukrzycą, ale warto go mieć pod ręką także, jeśli jest się zdrowym. Zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć, a profilaktyka zmniejsza ryzyko rozwoju wielorakich chorób, w tym cukrzycy typu 2 i jej poważnych powikłań. Przy wyborze glukometru warto mieć na uwadze jego rozmiar, co jest oczywiście kwestią wygody użytkowania. Tym bardziej, że cukrzycy muszą dokonywać pomiaru nie tylko w domu, ale też będąc na mieście. Warto wobec tego wybrać niewielkie urządzenie, dyskretniejsze i łatwiejsze do schowania. Osobom starszym zaleca się wybrać modele z dużym i czytelnym wyświetlaczem, aby nie było trudności z odczytywaniem wyniku.

Bardzo ważną kwestią w przypadku glukometru jest dokładność pomiaru. Słabej jakości urządzenia, nieznanej marki, mogą dawać nawet zafałszowane wyniki, dlatego warto postawić na modele z odpowiednimi atestami, renomowanego producenta. Jakość glukometru wpływa na dokładność pomiaru, dlatego nie ma sensu nadmiernie oszczędzać. Urządzenie powinno spełniać europejskie standardy i odgórnie narzucone normy względem systemów monitorujących stężenie glukozy we krwi. Kolejną kwestią będzie pamięć glukometru – im większa, tym lepiej, bo będzie można obliczyć średnie stężenie glukozy we krwi z kilku dni. Na uwadze powinno się mieć także sposób ładowania urządzenia – może być na baterii lub ładowane przez USB. Nowoczesne glukometry mają dedykowaną aplikację na urządzenie mobilne, w której zapisywane są wszystkie dane i tworzone pomocne raporty. Przy zakupie glukometru znaczenie będzie miała możliwość dodania dodatkowej kropli krwi, koszt utrzymania, ilość krwi potrzebnej do pomiaru, czas pomiaru, podświetlony port paska, możliwość dokonania innych pomiarów, kalkulator dawki insuliny czy sposób wyświetlania wyników pomiarów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.