Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka

Najlepsze kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka

Skóra małych dzieci jest niezwykle delikatna, podatna na odparzenia. Wymaga to wobec tego sięgnięcia po odpowiednie kosmetyki dla dzieci, które nawilżą skórę, zapobiegną nieprzyjemnym dolegliwościom typu świąd, odparzenia. Niemowlę nie potrzebuje szeregu najróżniejszych kosmetyków, wystarczy zaledwie kilka, ale dobrej jakości, przyjaznych skórze, bezpiecznych w stosowaniu, pozbawionych chemicznych dodatków. Warto szukać produktów renomowanych marek, mających odpowiednie certyfikaty. Na szczęście obecnie nie ma problemu z ich znalezieniem, dzięki czemu można zapewnić swojemu podopiecznemu wszystko co najlepsze.

Jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja skóry dziecka?

Skóra niemowlaka nie jest jeszcze w pełni odporna na działanie szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych, dlatego wybór kosmetyków pielęgnacyjnych musi być dobrze przemyślany. Bardzo ważne będzie wystrzeganie się chemicznych substancji w składzie kosmetyków typu SLES i SLS, czyli drażniących i szkodliwych środków czyszczących, które zaburzają naturalną warstwę hydro-lipidową skóry. Mogą wręcz podrażniać skórę, a z kolei parabeny powodować reakcje uczuleniowe i mieć negatywny wpływ na rozwój układu hormonalnego. W kosmetykach dla dzieci nie powinno być substancji takich jak PEG ani PPG, to samo dotyczy olejów mineralnych pozyskanych z ropy naftowej. W przypadku dzieci najlepiej sprawdzają się kosmetyki naturalne, ekologiczne, hipoalergiczne. Przyda się krem dla dzieci zarówno do twarzy, jak i na odparzenia. Im uboższy będzie skład tych kosmetyków, tym lepiej. Mile widziane są w nich witaminy, organiczne oleje, ekstrakty roślinne.

Do pielęgnacji skóry dziecka świetnie sprawdzają się chusteczki nawilżające, którymi można przecierać pupę, wycierać ręce i buzię. Niezbędna jest także oliwka, która przeciwdziała przesuszonej skórze, nawilża ją i natłuszcza. Nawet przy braku dużej ilości włosów potrzebny będzie delikatny szampon, który nie powinien się jednak pienić. Uważać trzeba na substancje podrażniające oczy i skórę. W przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzają się kosmetyki, które mogą być stosowane w przypadku bardzo wrażliwej skóry, nie powodują one żadnych reakcji uczuleniowych ani podrażnień. Sprawdzić trzeba, czy produkt posiada odpowiedni atest, czyli certyfikat np. Instytutu Matki i Dziecka, ECOCERT, Centrum Zdrowia Dziecka, Państwowego Zakładu Higieny. Zawsze warto mieć pod ręką krem ochronny do pupy, płyn myjący o odpowiednim pH, balsam nawilżający, krem do buzi, sól fizjologiczną, jałowe gaziki, oliwkę pielęgnacyjną, maść na odparzenia, szampon dziecięcy, puder do podkładów, sprej do nosa, patyczki i płatki kosmetyczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published.