Najpopularniejsze atrakcje Armenii

Najpopularniejsze atrakcje Armenii

Armenia to kraj łączący w sobie kulturę Europy z Bliskim Wchodem, obfitujący w różnorodne atrakcje, co czyni go bardzo atrakcyjnym dla turystów. Przepiękne krajobrazy robią ogromne wrażanie, składają się na nie czyste jeziora, dzikie lasy, wysokie góry, półpustynie, wodospady, liczne jaskinie, kolorowe łąki, winnice, twierdze, świątynie, obserwatoria. Można korzystać do woli z uzdrowisk, kurortów narciarskich. Możliwości jest naprawdę wiele – zadowolone będą osoby preferujące wypoczynek zarówno aktywny, jak i bierny.

Czy znasz topowe atrakcje Armenii? Jeśli nie, to czas to zmienić!

Wycieczki do Armenii zawsze będą udane, gdyż nie brakuje tam atrakcji. Pomimo tego, że kraj ten jest dziesięciokrotnie mniejszy niż Polska, ma wiele do zaoferowania turystom. Miłośnicy górskich wypraw będą zachwyceni, bo niemalże cały kraj jest pokrytymi wysokim górami, które robią spore wrażenie, porastają je lasy, nie brakuje też wulkanu Aragac. Warto wybrać się na wzgórze Chor Wirap, skąd rozciąga się najpiękniejszy widok na Arat, czyli Świętą Górę. W mieście Erywań dominują sowieckie bloki, ale w stolicy kraju znajdzie się też kilka ciekawych miejsc turystycznych. Na ulicy Abowiana jest szereg zabytkowych budynków, które zostały wybudowane w różnych stylach architektonicznych. Na Placu Republiki znajdują się śpiewające fontanny, Narodowe Muzeum Historii i Ormiańska Galeria Narodowa. Miłośnicy kultury i sztuki będą z pewnością zachwyceni, bo punktów do odwiedzenia jest naprawdę sporo – muzeum Matenadaran, Kaskady z ekspozycjami ukrytymi pod schodami wiodącymi na wzgórze, Muzeum Zagłady, Muzeum Siergieja Paradżanowa. Spore wrażenie robi też twierdza z czasów królestwa Urartu, liczne parki i jeziora. Jeśli ktoś chce wypocząć, to można mu śmiało polecić jezioro Sewan z piaszczystą linią brzegową, ciepłą i niezwykle czystą wodą o turkusowym zabarwieniu.

Kolejną atrakcję stanowi duchowe centrum Armenii, czyli katedra Eczmiadzyn, najstarsza świątynia chrześcijańska w kraju. W jej wnętrzu znajduje się mnóstwo zbiorów w postaci wielorakich przedmiotów liturgicznych. Niedaleko znajdują się ruiny katedry Zwartnoc, z kościołem mającym plan krzyża wpisany w koło. Nadal można oglądać pozostałości mozaik, rzeźb, fresków itd. Atrakcją Armenii jest klasztor Tetew znajdujący się na skalistych i stromych zboczach. Norawank to kolejny ciekawy monastyr, czyli klasztor w głębokim wąwozie, otoczony skalnymi urwiskami – w jego okolicach znajdują się czerwone skały. Armenia jest znana także z chaczkarów, które można spotkać nie tylko przy monastyrach, ale też w wielu odludnych miejscach. Nazywa się je kamiennymi krzyżami. Warto odwiedzić też uzdrowisko Dżermuk, kompleks klasztorny Sanahin i kurort Tsakhkadzor, dziki region w prowincji Tawusz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.